Jakie stopnie strażackie obowiązują w Polsce?

strażacy

Niewiele instytucji cieszy się taką samą sympatią jak Państwowa Straż Pożarna. Nasze zaufanie do strażaków wynika z ich ogromnego zaangażowania w powierzone im zadania. Nie tylko gaszą pożary, ale także pomagają przy klęskach żywiołowych i innych zagrożeniach. Chociaż ich praca jest doceniana, prawie nikt nie jest w stanie wyróżnić stopnie strażackie obowiązujące w Polsce. Ile ich jest i czym się różnią? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Stopnie w pożarnictwie – historia

Pierwsze profesjonalne straże pożarne w Polsce powstały w Warszawie w 1836 r., W Krakowie w 1873 r. i w Poznaniu w 1877 r. Tam też powstały pierwsze profesjonalne mundury strażackie. Najwcześniejszy polski model powstał w warszawskiej Straży Pożarnej w 1915 roku.

W 1926 roku wprowadzono osiem stopni służbowych: aspirant, młodszy instruktor, instruktor, starszy instruktor, podinspektor, inspektor, starszy inspektor, naczelny inspektor.

Ostatnia reorganizacja w straży Pożarnej nastąpiła w 1992 roku, kiedy to ustanowiono następujące stopnie pożarnicze:, młodszy ogniomistrz, ogniomistrz, starszy ogniomistrz, strażak, starszy strażak, sekcyjny młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, młodszy brygadier, brygadier, starszy brygadier, nadbrygadier, młodszy kapitan, kapitan, starszy kapitan.

Stopnie pożarnicze ustanowione przez ustawę z 1992 roku zostały uzupełnione o dodatkowe stopnie: aspirant sztabowy i generał brygadier.

Od czego zależy stopień w straży pożarnej?

Absolwenci szkoły podoficerskiej PSP otrzymują od komendanta pierwsze stanowisko podoficerskie. Minister Spraw Wewnętrznych przyznaje pierwszy stopień aspirancki funkcjonariuszom na wniosek Dyrektora Państwowej Straży Pożarnej. Pozostałych członków do awansu mianuje Komendant Główny.

Stopień oficerski otrzymują m.in. absolwenci Szkoły Głównej Pożarniczej, którzy posiadają wykształcenia wyższe oraz dyplom ukończenia szkolenia zawodowego w Szkole Głównej Pożarniczej.

Uzyskane kwalifikacje zawodowe w zależności od zajmowanych stanowisk i opinii służbowych mogą nadawać kolejny wyższy stopień.

Stopnie w straży pożarnej

Państwowa Straż Pożarna składa się z 19 stopni w czterech korpusach: szeregowego, podoficera, aspiranta i oficera. Strażacy i starsi strażacy pracują w korpusach szeregowych. Stanowiska w korpusie podoficerskiej to sekcyjny, sekcyjny starszy, młodszy strażak, strażak i starszy strażak. Zespół wyższego stopnia zaawansowania to młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy. Większość jest oficerów. Są to przede wszystkim: młodszy kapitan, kapitan, starszy kapitan, młodszy generał brygady, brygadier, starszy generał brygady, główny generał brygady i generał brygady.