Jesteście ciekawi, ile zarabia strażak? Sprawdziliśmy!

pieniądze

Wiele młodych chłopców mówi, że w przyszłości będzie strażakiem. Wyobrażają siebie jako bohaterów, którzy ratują ludzi z opresji. W dorosłym życiu zazwyczaj zastanawiamy się, jakie są zarobki strażaków i czy taka praca się opłaca. W tym artykule dowiesz się, jakie są zarobki w straży. Jeżeli jesteś ciekawy takich informacji, koniecznie czytaj dalej to, co mamy do przekazania!

Z czego składa się pensja strażaka?

Płaca strażaka zasadnicza jest ustalana w oparciu o kwotę bazową oraz jej przelicznik. Warto wiedzieć, że w toku prac nad ustawą budżetową ustalana jest wysokość kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy, która obejmuje również strażaków. Następnie, w celu obliczenia wynagrodzenia funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, należy ją pomnożyć przez przelicznik, którego wysokość określa rozporządzenie.

Należy jednak zaznaczyć, że tak obliczona wysokość zarobków jest wielkością średnią. Natomiast wynagrodzenia zasadnicze jest ustalane dla każdego stanowiska w oparciu o osobne przeliczniki. Zarobki w PSP są więc różne.

Ile zarabia zawodowy strażak? Wynagrodzenie strażaków pracujących w strukturze Państwowej Straży Pożarnej obejmuje następujące elementy:

 • Wynagrodzenie podstawowe,
 • Premia za stopień,
 • Dodatek usługowy,
 • Bonus w postaci nagrody,
 • Uprawnienia poświadczone określonymi atrybutami, kwalifikacjami, warunkami lub lokalizacjami usług.

Dodatki do zarobków strażaka

Ważnym czynnikiem wpływającym na wynagrodzenie strażaków jest premia za stopień. Wysokość jest określona konkretnymi przepisami prawa. Przykładowo generał brygady otrzyma około 1000 zł brutto, a kapitan 700 zł. Dodatek aspirantów to około 600 zł, a strażak otrzyma miesięcznie około 400 zł.

Strażakom przysługują także inne dodatki określone przez przełożonych. Są to głównie zasiłki pracownicze i dodatki motywacyjne. Dodatek służbowy nie przekracza 50% wynagrodzenia podstawowego i dodatku do grupy zaszeregowania otrzymywanego przez strażaków. Samo przyznanie uzależnione jest od takich czynników jak sprawność fizyczna, udział w ćwiczeniach i zgrupowaniach, czy też udział w akcjach ratowniczych poza polem walki danej jednostki.

Z kolei dotacja motywacyjna może wynieść 30% płacy minimalnej. Na jego przyznanie może mieć wpływ szczególna troska o powierzony majątek, wykonywanie dodatkowych zadań, posiadanie specjalnych kwalifikacji ponad wymagane lub udział w operacjach zagranicznych. Wynagrodzenie strażaka wydaje się więc bardzo atrakcyjne. Dodatkowo to nie wszystko!

Innym czynnikiem wpływającym na zarobki osób zatrudnionych w straży pożarnej jest dodatek służbowy w szkodliwych warunkach. Jego zakres to 5–20% średniej stawki godzinowej, a jego wysokość zależy bezpośrednio od stopnia zagrożenia zdrowia związanego z warunkami pracy i jest uregulowana w przepisach i regulacjach.

Dodatkowo wynagrodzenia na każdym stanowisku rosną wraz ze stażem pracy: 2% po dwóch latach, następnie 1% co roku i 20% po 20 latach. Po tym okresie oprocentowanie będzie corocznie podwyższane o 0,5%, do 25% po 30 latach służby. Staż i czas wykonywania służby to nie wszystko. Ponadto strażacy są uprawnieni do innych świadczeń pieniężnych:

 • Dodatek rozwojowy,
 • Nagrody i dotacje
 • Srebrny Jubileusz,
 • Dodatkowe wynagrodzenie wymagane do wykonywania zadań zawodowych, z wyłączeniem obowiązków zawodowych,
 • Należności z tytułu podróży i transferów służbowych,
 • Świadczenia związane ze zwolnieniem.

Ile zarabia strażak? – zarobki strażaka za 2020 rok

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie strażaków w Polsce to 4125 zł. Pensja na najniższym stanowisku to nieco ponad 2,3 tys. złotych. Najwyższa to blisko 10 tysięcy złotych. Strażacy zatrudnieni w województwach mazowieckim, pomorskim i zachodniopomorskim, podlaskim i łódzkim mają najwyższe wynagrodzenia. Najniższe natomiast odnotowano w województwach podkarpackim, dolnośląskim i lubuskim.

Podstawowe wyposażenie z raportu płac (wykluczając dodatek):

 • Odbywając staż możesz liczyć na najmniej, bo jedynie na 1450 zł,
 • Obejmując stanowisko młodszego kierownika dostaniesz zwykle około 1740 zł,
 • Specjalizując się jako technik zarobisz zaś 1840 zł,
 • Starszy ratownik pilot zarabia około 1950 zł, czyli jeszcze poniżej 2000 zł,
 • Dla młodszego inspektora średnia pensja wynosi 2000 zł,
 • Operatorzy sprzętu zarabiają natomiast około 2060 zł,
 • Młodszy ekspert – w tym przypadku należy liczyć na pensję w wysokości 2180 zł,
 • Zastępca dowódcy dostanie na konto około 2270 zł pensji,
 • Dowódca Sił Ratowniczo-Gaśniczych za swojapracę zarobi zaś 2650 zł,
 • Naczelnik wydziału w komendzie wojewódzkiej – 2830 zł,
 • Komendant Powiatowy może liczyć na kwotę w okolicach 3150 zł,
 • Komendant Miejski otrzyma więcej, bo 3640 zł,
 • Komendant Wojewódzki zarobi powyżej 4 tysięcy złotych, bo aż 4 890 zł
 • Szef straży pożarnej może liczyć miesięcznie na łącznie 8120 złotych.

Należy pamiętać, że im wyższe stanowisko, tym strażacy otrzymują więcej obowiązków. To udział w trudnych akcjach ratowniczych i walka o ludzkie życie. Wykonując ten zawód trzeba cechować się odwagą, ale jednocześnie spokojem. Zarobki w straży pożarnej są stosunkowo niskie, jeżeli mówimy o tym, że taka praca to nieustanna walka o życie, udział w niebezpiecznych sytuacjach i praca na wysokości.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o Ochotniczej Straży Pożarnej, która jest niezmiernie ważna. Strażak szeregowy w OSP otrzymuje od 2000 do 3000 złotych brutto, natomiast oficer od 2500 do 8000 złotych brutto. W rzeczywistości dopiero na stanowisku oficerskim zarobki są adekwatne do nakładu pracy i ryzyka narażenia życia.

Podwyżki pensji strażaków

Tak, jak wspominaliśmy powyżej. Chcesz zostać strażakiem i wziąć udział w rekrutacji? Jako kandydat możesz liczyć na start na całkiem dobre zarobki, które wzrastają wraz z czasem pracy. Po 2 latach pracy otrzymasz 2% podwyżki, a następnie pensja będzie zwiększana o 2% po każdym roku pracy. Poziom podwyżki wzrośnie aż do 20% po 20 latach wykonywania zawodu. Natomiast po 35 latach służby podstawowe wynagrodzenie strażaków wzrasta o 35%.

Mogłoby się wydawać, że zarobki w straży pożarnej są niezwykle wysokie. Konkretny dodatek, ekwiwalent, atrakcyjne stawki. Czego chcieć więcej? Mało kto jednak pamięta, że płaca strażaka nie jest adekwatna do tego, jakie obowiązki taki pracownik otrzymuje. Każdy dzień jest inny. Strażacy muszą szybko reagować i podejmować ryzykowne decyzje. To natomiast narażenie zdrowia i życia. Oferty pracy w straży oczywiście przyciągają.

Dostać się jednak nie jest łatwo. Wszystko po to, by zarobki strażaków nie były jedynym czynnikiem decydującym o podjęciu takiej drogi kariery. Aby zostać strażakiem, trzeba być w doskonałej kondycji fizycznej i być świadomym powagi, jaką niesie ten właśnie zawód.

Jeżeli jednak wybierasz taką drogę życiową, życzymy powodzenia! Doskonale wiemy, że to praca pełna stresu, zadań fizycznych i takich, które są przerażające dla zwykłej osoby. Nasze społeczeństwo potrzebuje osób, które będą niosły nam pomoc. To bardzo ważny zawód, który nie jest jeszcze do końca doceniany. Warto więc zmieniać opinię społeczną i pokazywać, jak ciężko byłoby nam żyć bez strażaków.