Co składa się na wyposażenie strażaka?

strażak

Praca strażaka jest bardzo ryzykowna. Warunki pracy są zwykle bardzo niebezpieczne. Gdyby nie odpowiednie ubranie i sprzęt, strażak nie oparłby się sile ognia. Jakie przedmioty powinien zawierać podstawowy ekwipunek strażaka, aby mógł on udzielać pomocy bez narażania swojego zdrowia i życia?

Podstawowe wyposażenie strażaka

Strażak powinien mieć przede wszystkim odpowiedni strój, ale należy pamiętać, że sama ochrona nie wystarczy. Musi być on wyposażony w sprzęt, którym będzie mógł ugasić pożar, wyciągnąć poszkodowanego z samochodu lub usunąć z jezdni pozostałości po wypadku drogowym. Dlatego są to różnego rodzaju narzędzia ręczne (łopaty, siekiery, młotki, łomy, noże), które nie tylko są pomocne przy gaszeniu ognia. Aby usunąć substancje niebezpieczne lub chemikalia strażak używa koncentratów pianotwórcze, adsorbenty, czy inne środki odtłuszczające. Armatura pożarnicza umożliwiająca doprowadzanie wody z wozu lub hydrantu to przede wszystkim węże, końcówki, zawory czy zwijacze.

Przydatnym ekwipunkiem są również drabiny, za pomocą których strażacy mogą dotrzeć do wysoko położonych miejsc. W zrozumieniu sytuacji pomaga specjalne wyposażenie: kamera termowizyjna, czujnik gazu czy detektor prądu. Wszystko dzieje się podczas komunikacji między strażakami, dlatego w wyposażeniu znajdują się również krótkofalówki i niezbędne do użycia akcesoria audio.

Wyposażenie strażaka PSP a OSP, czy są różnice?

Praca w środowisku pożaru w nienaturalnych warunkach, a także specyfika pracy na zewnątrz przy różnej pogodzie wymaga noszenia odpowiedniej odzieży ochronnej. Wyposażenie osobiste strażaka powinno być odporne na ciepło i wilgoć. W pewnym stopniu powinien również zapobiegać wpływowi różnych chemikaliów. Wreszcie, odzież ochronna powinna być zdolna do pracy w trudnych warunkach, aby nie ograniczała ruchów strażaków i mogli pracować na wysokości i na różnych skomplikowanych stanowiskach. Odzież powinna być także dostosowany do zmieniających się warunków atmosferycznych, różnych temperatur, a jednocześnie powinna być dobrze wentylowana, lekka i ciepła. Ponieważ możliwa jest praca w nocy, podstawowe wyposażenie strażaka jest z naszywką odblaskową o słabej widoczności.

Niestety najczęstsze wyposażenie strażaka osp to odzież polowa (moro), w tym kurtki (z podszewką lub bez) oraz spodnie. Sprzęt ten nie spełnia wiele ważnych wymagań.

Najnowszą odzieżą ochronną spełniającą określone warunki jest odzież Nomex. Składają się z podszewki i kurtki spodni. Kurtka wykonana jest z niepalnego materiału, z izolacyjnym włóknem Oramid i niepalną podpinką. Oznaczona jest niepalną taśmą odblaskową. Te ubrania są lekkie i wodoodporne.

Rękawiczki są uzupełnieniem odzieży ochronnej. Służą do ochrony rąk strażaków przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką temperaturą, chemikaliami (alkalia, kwasy). W szafach magazynowych wozów strażackich zaleca się stosowanie różnego rodzaju rękawic, aby były odpowiednie do poszczególnych akcji ratowniczych.

Do odzieży ochronnej zalicza się również obuwie. Podobnie jak rękawiczki, buty mogą również chronić strażaków przed uszkodzeniami mechanicznymi, niskimi i wysokimi temperaturami, elektrycznością, wodą i wilgocią. Podeszwy obuwia ochronnego powinny być grube i posiadać warstwę ochronną o właściwościach antypoślizgowych, olejoodpornych i antystatycznych. W podeszwie należy zamontować metalową wkładkę, aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym. Sprawdź więcej informacji w artykule poświęconemu wyposażeniu osobistemu strażaka.

Podsumowanie

Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna to instytucje, które wykonują jedno z najniebezpieczniejszych zadań. Strażacy ratują życie, zdrowie i mienie, walcząc ze wszystkimi żywiołami. Nie tylko są to pożary, ale także woda, zwalone drzewa, zawalone budynki i uszkodzone pojazdy. Ciężkie i niebezpieczne warunki pracy mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie. Aby móc poprawnie wykonywać prace, oprócz niezbędnego przeszkolenia, strażacy wyposażeni są również w odpowiedni sprzęt osobisty.

Nie ma odgórnie narzuconych różnic pomiędzy sprzętem czy ubraniem strażaka osp i psp. Za brakiem odpowiednich narzędzi pracy w przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej stoi oczywiście ograniczony budżet, który głównie jest zasilany przez pomoc gminy. Mamy nadzieję, że z powyższego artykułu dowiedziałeś się najważniejszych aspektów dotyczących wymagań w wyposażeniu strażaka.